Przejdź do treści

Różne rodzaje ogrzewania domu

Zimą żaden dom nie może obejść się bez ogrzewania. Obecnie rynek oferuje wiele rozwiązań ogrzewania budynków. Odpowiedni system grzewczy może zapewnić nam znaczne oszczędności w wydatkach przeznaczonych do tego celu. Warto więc zapoznać się z możliwościami, które oferuje rynek.

Grzejniki kanałowe do domu

pokrętłoDomy budowane w nowoczesnym stylu mają zazwyczaj duże przeszklenia. Może to być zaletą gdyż oszklone ściany zapewniają nam dużo światła, ale jednocześnie, ciężej nam ogrzać pomieszczenie, gdyż szyby nie trzymają tak ciepła, a okna zazwyczaj są nie do końca szczelne. Dodatkowym problemem jest ograniczona przestrzeń na umieszczanie grzejników. Jednakże dzisiejsze firmy rozwiązały ten problem, tworząc grzejniki kanałowe. Jest on schowany we wnęce w podłodze i przykryty kratką. Działają na zasadzie konwekcji, ogrzane powietrze jest lżejsze i unosi się ku górze przez kratkę, a następnie chłodniejsze powietrze napływa w jego miejsce, tworząc w ten sposób stałą cyrkulację powietrza. Są one zasilane wodą tak samo jak tradycyjne grzejniki. Ten nowoczesny system grzewczy możemy często spotkać w nowo powstałych biurach w dużych miastach typu Warszawa, Wrocław, Łódź, które charakteryzują się stosowaniem dużego przeszklenia pomieszczeń.

Grzejniki dekoracyjne i ogrzewanie podłogowe

grzejnik ogrzewający pokójTo najlepsza alternatywa dla tradycyjnych grzejników. Jeżeli nie montujesz nowego ogrzewania, stare grzejniki możesz wymienić na te bardziej estetyczne. Produkuje się je w różnych formach, mogą to być np. ścianki grzewcze, płyty kamienne bądź artystyczne konstrukcje. Decydując się na grzejnik dekoracyjny należy także pamiętać o tym, aby miał on odpowiednią moc grzewczą. Minusem tego rozwiązania jest to, że czasem nawet duży, fantazyjny grzejnik, nie zapewnia odpowiedniej temperatury pomieszczenia, dlatego tak ważne jest to, aby wybierać pośród nie tylko tych estetycznych, ale także funkcjonalnych. Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie podłogowe stosowane w łazienkach i kuchniach. Zwykle, jest ono łączone z tradycyjnym ogrzewaniem za pomocą grzejników, a całość łączy się w jedną instalacje. Tego typu ogrzewanie ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Jego zaletą na pewno jest:

 • niewidoczne elementy grzejne
 • pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach co zapobiega występowaniu stref przegrzania
 • zyskanie większej powierzchni ścian
 • zapobieganie rozwoju pleśni i grzybów na podłodze

Jednak decydując się na ogrzewanie podłogowe musimy liczyć się także z jego wadami, którymi są:

 • bezwładność termiczna utrudniająca regulację temperatury w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym
 • trudności z wykonaniem zmian instalacji po wykończeniu podłóg
 • wyższe koszty instalacji niż tradycyjnych grzejników

Pompy ciepła do zastosowań domowych

domowa pompa cieplaPraca pompy ciepłej ogranicza się do pobierania ciepła z dwóch źródeł: gruntu albo powietrza. Przepływ ciepła pomiędzy ośrodkami o wyższej i niższej temperaturze zachodzi dzięki sprężaniu pary płynu krążącego w pompie. Ze względu na to skąd czerpiemy energię cieplną możemy wyróżnić dwa rodzaje pomp cieplnych:

 • gruntowa pompa cieplna
 • powietrza pompa ciepła

Oba typy pomp znacznie obniżają koszty ogrzewania jednak, aby uzyskać pożądane efekty należy dobrać odpowiedni rodzaj do budownictwa. Pompy powietrzne będą dla wszystkich, którzy:

 • mają już zainstalowany kocioł w domu
 • masz małą powierzchnie działki

Natomiast pompa gruntowa będzie idealnym rozwiązaniem jeśli:

 • jeżeli posiadasz dużą działkę lub staw
 • chcesz uzyskać dużą efektywność niskim kosztem ogrzewania
 • chcesz niewielkim kosztem chłodzić pomieszczeniach

Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

 • Instal-Piast – witryna internetowa hurtowni hydraulicznej z Warszawy oferującej grzejniki
 • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
 • Pompyciepla24.eu – strona internetowa firmy z Łodzi oferującej pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe

Podsumowanie poruszanych zagadnień

Firmy zajmujące się instalacjami grzewczymi oferują nam szeroki wybór rozwiązań. Decydując się na dany typ ogrzewania powinniśmy dobrze przemyśleć tą decyzję gdyż nie jest łatwo wprowadzić późniejsze zmiany w instalacji dlatego przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim zapotrzebowaniem pomieszczeń na ciepło oraz rodzajem budownictwa.

Dodaj komentarz