Przejdź do treści

Siatki do zbrojenia betonowych elementów

Konstrukcje z betonu, mają to do siebie, że muszą być odpowiednio zbrojone, aby uzyskać wytrzymałość na rozciąganie. Zbrojenie musi być oczywiście wykonane ze stalowych elementów, które znacznie wzmacniają beton w tym kierunku naprężenia. Takimi stalowymi elementami są na przykład siatki lub pręty żebrowane.

Wykorzystanie siatki zgrzewanej do zbrojenia posadzek

siatka zgrzewanaW przypadku słupów czy też elementów liniowych, jako zbrojenie najczęściej wykorzystuje się ułożone wzdłuż dłuższego boku pręty. Jednak w przypadku elementów płaskich, takich jak posadzki albo płyty fundamentowe lepiej sprawdzają się siatki. Ze względu na dużo roboty z połączeniem prętów w sposób krzyżowy, używa się zamiast nich siatek, które już na tym etapie są w ten sposób przygotowane. Podstawowym elementem zbrojenia posadzek jest siatka zgrzewana o odpowiednim przekroju prętów. Charakteryzuje się ona tym, że jest złożona z prętów krzyżujących się pod kątem prostym i zgrzewanych razem w miejscu łączenia. Taką siatkę dobiera się w zależności od oczekiwanej wytrzymałości zbrojonego elementu. W przypadku siatek różnica polega na zmianie grubości prętów, a także na ich zagęszczeniu. To jak szeroko pręty będą zagęszczone i jak grube one będą zależy oczywiście od projektanta, który to odpowiednio przeliczy w części obliczeniowej projektu. Jeśli jednak układamy siatkę bez projektu to musimy zdać się tutaj na wyczucie. Zwykłe posadzki nie wymagają zbyt gęstych i grubych siatek.

Najbardziej, podczas doboru siatki powinniśmy uważać w przypadku takich elementów jak strop. Tutaj nie możemy pozwolić sobie na dowolność, gdyż może ona przynieść fatalne w skutkach zajścia, łącznie z zawaleniem stropu. Musimy w takim przypadku ściśle przestrzegać tego co jest w projekcie, gdyż tylko wtedy możemy być pewni, że sufit nam się na głowę nie zawali.