Przejdź do treści

Składowanie pasz dla zwierząt hodowlanych

Magazynowanie śruty zbożowej podczas hodowli zwierząt jest niesamowicie istotne. To właśnie nią karmione są zwierzęta hodowlane. Silosy paszowe przeznaczona się przede wszystkim do magazynowania pasz, w sumie jak sama ich nazwa na to wskazuje. Możemy rozróżnić pasze sypkie i granulowane, a także zboża o różnym ciężarze.

Rodzaje i zastosowanie silosów paszowych

silosy paszowe - cenySilos podzielony jest zazwyczaj na lej dolny i przyłącze. Najczęściej spotykane są przyłącza spiralne, ślimakowe oraz łańcuchowe. Zbiorniki na pasze powinny charakteryzować się wytrzymałością, aby nie rdzewiały i spełniały wszelkie wskazane normy. Pasze mogą stanowić również produkty pochodzenia roślinnego, jak i mineralnego czy zwierzęcego. Ostatni rodzaj pasz spotykany jest jednak najrzadziej. To właśnie pasze zbożowe uważane są za to, które najczęściej zapełniają silosy paszowe – ceny takich pasz zależą od rodzaju mieszkanki, premiksu oraz od tego dla jakiego typu zwierząt hodowlanych dana pasza jest przeznaczona. Najczęściej pasze rozróżniają się na te kwalifikowane tylko dla drobiu, trzody chlewnej, a także dla bydła. Cena mieszanki pełnowartościowej dla drobiu wynosi około tysiąca złotych za tonę, podobna mieszkanka przeznaczona dla trzody chlewnej to koszt tysiąca dwustu złotych za tonę, natomiast za paszę pełnowartościową dla bydła hodowca musiałby zapłacić sumę oscylującą w stronę tysiąca czterystu złotych. Wracając do silosów paszowych, na rynku rolniczym zauważyć można silosy zbudowane nie tylko z wysokogatunkowego metalu ale również z włókna szklanego i tworzywa sztucznego.

Z wymienionych wyżej tworzyw najczęściej spotykane są te silosy wykonane z metalu, ponieważ są największe. Skutkuje to ty, iż jednorazowo można przechowywać w nich wiele paszy. Silosy z tworzywa sztucznego bywają najmniejsze, z trzech wcześniej wymienionych. Bowiem to w nich często przewozi się pasze dla zwierząt hodowlanych z miejsca jej produkcji do klientów, rolników i hodowli.