Przejdź do treści

Skuteczne leczenie uzależnień

Uzależnienie to stan w którym kontakt z jakąś substancją czy czynnością sprawia nam niebywałą przyjemność. W naszym kraju uzależnienie traktowane jest jak choroba i leczone jest bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W placówkach mogą nawet poddać się leczeniu osoby, które nie są ubezpieczone. Osoba podejmująca leczenie w poradni odwykowej nie potrzebuje skierowania.

Terapie dla osób zmagających się z uzależnieniem

dobry zamknięty ośrodek leczenia uzależnień na nfzDecydując się na wizytę w poradni leczenia uzależnień musimy podjąć świadomą i dobrowolną decyzję o poddaniu się leczeniu, no i musimy być trzeźwi. Na pierwszej wizycie terapeuta uzależnień wskaże nam najkorzystniejszy dla nas sposób leczenia. Jeżeli mamy trudności w utrzymaniu abstynencji w środowisku domowym  musimy zdecydować się na terapię w placówce zamkniętej. Pomocny może okazać się dobry zamknięty ośrodek leczenia uzależnień na nfz. Z pewnych przyczyn leczenie może nawet podjąć w placówce bardzo oddalonej od jego rodzinnych stron. Po detoksykacji, która zazwyczaj trwa kilka dni pacjent podejmuje leczenie i skuteczną terapię pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego. W tym czasie ściśle współpracuje z lekarzem, psychologiem, terapeutą i pielęgniarką. Pobyt w placówce zamkniętej zazwyczaj trwa od sześciu do ośmiu tygodni. W tym czasie pacjent uczy się rozpoznawać problem i radzić sobie z nim, oraz nabywa asertywności, aby bez obaw mógł powrócić do środowiska domowego.

Osoba zmagająca się z nałogiem poradzi sobie tylko wówczas gdy znajdzie pomoc i wsparcie nie tylko w osobach personelu medycznego ale również wśród najbliższych członków rodziny. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia obejmuje bezpłatną pomocą również jej członków rodziny. Bowiem tylko kompleksowe działania przynoszą wymierne efekty.