Przejdź do treści

Soczewki kontaktowe – wybór

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to obecnie bardzo popularny produkt. Dawniej, kiedy były one robione z innych materiałów, mniej wygodnych i przyjemnych w noszeniu, to bardzo mało osób się na nie decydowało. Teraz jednak technika poszła do przodu. Okulistyka tak jak każda dziedzina medycyny się rozwinęła i powstały nowoczesne rozwiązania w trosce o nasze zdrowe oczy.

Soczewki kontaktowe zamiast okularów?

 soczewki kontaktoweKomputerowe badanie wzroku to obecnie standard, a jeszcze przecież kilkanaście lat temu była to nowość w gabinetach okulistów. Obecnie niejeden okulista z Krakowa wręcz zachęca do porzucenia okularów na rzecz soczewek kontaktowych. Optyk na pewno też nie będzie miał przeciwwskazań pod tym względem, bo solidne soczewki kontaktowe w krakowie mają taką samą ,,moc” co oprawy okularowe. Łatwiej jest z nimi dobrać okulary przeciwsłoneczne, bo nie muszą one korygować wzroku, a noszenie dwóch par szkieł jest niemożliwe. Oczywiście, gabinet okulistyczny będzie miał w swojej sprzedaży i okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe, bo preferencje bywają różne. Jedni wolą wybrać sobie stylowe oprawki okularowe zamiast soczewek. Jednak to właśnie soczewki są teraz najbardziej różnorodne. Jakie mamy do wyboru? Na pewno możemy je podzielić ze względu na długość noszenia. Mamy soczewki jednorazowe (na jeden dzień), dwutygodniowe, czy miesięczne. Najbardziej polecane są te pierwsze, ze względu na higienę. Nawet jeśli bardzo o nią dbamy to do oka i tak dostają się niewielkie zanieczyszczenia z powietrza, które osadzają się na soczewkach. Soczewki jednorazowe od razu się wyrzuca, więc nie ma z tym kłopotu. Mimo iż przy dużym stosowaniu soczewek stosuje się płyny myjące je, to nie dają one stuprocentowej gwarancji. Są soczewki do noszenia w dzień, jak również w dzień i w nocy. Te drugie są mniej polecane. Oko jednak musi odpoczywać, więc zdjęcie soczewek jest konieczne. Ciekawą opcją są soczewki kolorowe. Możemy je podzielić na dwa rodzaje. Jedne powodują, że kolor tęczówki staje się nieco bardziej intensywny, czy też barwa zmienia się na inny kolor naturalny. Osoba z oczami w kolorze szarozielonym może mieć teraz oczy zielone. Są jednak soczewki okazjonalne, w takich kolorach jak czerwony czy fioletowy. Idealne się one nadają na bale przebierańców, uroczystości karnawałowe, czy zwykłe imprezy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż mamy teraz bardzo różne soczewki z ,,dodatkami”. Są soczewki kontaktowe nawilżające oko, dobre dla osób pracujących przy komputerze, soczewki oddychające, przepuszczające więcej tlenu, czy supercienkie soczewki, dla osób ceniących sobie komfort użytkowania.