Przejdź do treści

Sposoby na ogrzewanie domu – kocioł, piec i pompy ciepła

W każdym domu niezbędne jest ogrzewanie. Bez niego nie przetrwalibyśmy zimy, w domu panowałaby wilgoć, dom traciłby i na urodzie i na wartości. Każdy budynek ma więc swoje ogrzewanie. Nie każdy jednak korzysta z tej samej instalacji grzewczej. Decydując się na odpowiednie sugerujemy się wygodą użytkowania i własnym gustem. Jakie mamy możliwości wybierając sposób na ogrzewanie domów?

 

Ogrzewanie kotłem

heating-463904_640Jednym z rozwiązań są kotły. Działają na zasadzie podgrzewania nośnika, który rozprowadzany jest w obieg całego ogrzewania. Nasz nośnik podgrzewany jest dzięki spalaniu wybranego paliwa. Do tego rodzaju ogrzewania niezbędny jest komin.
Istnieje kilka podziałów kotłów. Pierwszym jest właśnie podział ze względu na wybrane paliwo. Wyróżniamy tu 4 rodzaje kotłów: na paliwo ciekłe, stałe, kotły gazowe i elektryczne. Inną klasyfikacją jest rodzaj wybranego nośnika- może być to para (kocioł parowy) bądź bardziej tradycyjna woda (kocioł wodny). Ważną klasyfikacja jest także podział ze względu na ilość stosowanych paliw tak więc wyróżniamy kotły jednopaliwowe i wielopaliwowe.
Obecnie możemy wybrać kotły z podajnikami, dzięki którym przez okres nawet do kilku dni nie musimy myśleć o dostarczaniu paliwa, co jest niezwykle wygodne. Kotły ogrzeją dom bez problemu pod warunkiem, że dobierzemy ten o odpowiedniej mocy do metrażu budynku. Doskonale sprawdzą się przy ogrzewaniu standardowym i podłogowym.

 

Piece

Podobne do kotłów, często mylone z nimi piece to inny sposób ogrzewania. Znane od wielu lat, kojarzą się z naszymi babciami. Obecnie piece wolnostojące pełnią także rolę ozdobną, poprawiają nastrój, nadają uroku wnętrzu. Stosowane są do ogrzania jednego pomieszczenia. Jednak czasem stawiając je w pośrednim miejscu pomiędzy kilkoma otwartymi pomieszczeniami możemy ogrzać więcej niż jedno pomieszczenie.

stove-575997_640Ile ludzi tyle gustów, piece więc także mają swoje menu.

Wyróżniamy :

  • piec kaflowy(zatrzymuje ciepło ,które następnie przez kilka godzin oddaje do otoczenia)
  • piec żelazny tzw. koza(ze stali bądź żeliwa są to piece wolnostojące)
  • piec komorowy(mają duża komorę spalanie ,nie trzeba tak często dostarczać paliwa)
  • piec ze spalaniem dolnym tzw. amerykański (posiada szyb zasypowy ,który pełni funkcję zbiornika na paliwo)

Montując piec nie mamy możliwości montażu podłogówki ani grzejników.

 

Nowoczesne ogrzewanie – pompy ciepła

heat-pumps-393059_640Zupełnie na innej zasadzie niż kotły i piece działają pompy ciepła. Wykorzystują one energie z naturalnych źródeł : wody, powietrza, ziemi. Według tych źródeł następuje podział urządzeń ze względu na zastosowaną energie poboru ciepła. Zakupując pompę musimy zdecydować, z którego rodzaju energii naturalnej chcemy skorzystać. Pompy ciepła pobierają ciepło z otoczenia do budynku, przy czym temp. zwiększa się w trakcie przepływu przez urządzenie. Zimne powietrze jest najpierw lekko podgrzane, a następnie sprężone i oddane do instalacji budynku.
Samo urządzenie potrzebuje niewielka ilość energii elektrycznej do działania. Jedynie to zostawia niewielki ślad w otoczeniu. Dzięki użyciu naturalnych źródeł nie wytwarza się żadna szkodliwa substancja. Pompy ciepła idealnie sprawdzają się zarówno przy ogrzewaniu grzejnikami jak i ogrzewaniem podłogowym. Wybór pompy ciepła zależy od wielkości ocieplanego budynku. Im większy budynek tym większa moc pompy.

 


 

fireplace-575988_640Źródła:

 


 

house-150379_640Ogrzewanie domów pełni ważną rolę w naszym życiu. Każdy ze sposobów ma zalety. Piece wolnostojące nadadzą niezwykłego klimatu pomieszczeniu. Kotły szybko ogrzeją każdy dom i mały i duży. Pompy ciepła swą wygodą i ekologicznym sposobem produkowania energii zachęcają każdego.

 

Dodaj komentarz