Przejdź do treści

Świat pojazdów zdalnie sterowanych

W dzisiejszych czasach technologia stoi na bardzo wysokim poziomie, dawniej rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla wojska i służb specjalnych dziś służą zabawie zwykłych ludzi. Warto zatem przyjrzeć się możliwością takich rozwiązań i ich zastosowaniu. Oto słów kilka o świecie pojazdów zdalnie sterowanych.

Modele zdalnie sterowane – ogólna charakterystyka

Model zdalnie sterowanyModele sterowane w ogólnym rozumieniu są to pojazdy, którymi modelarz steruje zdalnie poprzez specjalny nadajnik. Tego rodzaju sprzęt może być zarówno bardzo prosty jak i złożony, w zależności od tego do czego został on przeznaczony, bowiem modele zdalnie sterowane wykorzystywane są jako zabawki dla dzieci, modele kolekcjonerskie dla osób dorosłych, czyli same w sobie są obiektem hobby, a także wykorzystuje się je zarobkowo, co za tym idzie modele zdalnie sterowane można podzielić na takie rodzaje jak:

  • modele latające
  • modele pływające
  • modele jeżdżące

Tym co łączy wszystkie modele RC są elementy ich konstrukcji, które bez względu na rodzaj pojazdu są takie same. Do tych elementów należało by zaliczyć układ zdalnego sterowania, który pozwala na kontrole pojazdu. Jednak dany układ będzie się różnił w zależności od rodzaju modelu, ponieważ w zależności od tego w jaki sposób on się porusza, tyle kanałów jest potrzebnych do poprawnego prowadzenia go. Drugim wspólnym elementem jest silnik, zwykle elektryczny, jednak w niektórych modelach, tych bardziej zaawansowanych stosuje się także silniki tłokowe.

Modele i auta zdalnie sterowane jako zabawki

Auto zdalnie sterowaneJeśli chodzi o wykorzystanie modeli zdalnie sterowanych jako zabawek dla dzieci to niezmiennie w tym względzie najlepiej sprawdzają się modele jeżdżące, czy wszelkiego rodzaju samochodu,. Ich popularność wynika z tego, ze po pierwsze są one bardzo łatwe w obsłudze, co za tym idzie dziecko nie będzie miało problemu ze sterowaniem takim modelem, po drugie są one bezpieczne, więc nie stwarzają żadnego zagrożenie, ani dla dziecka, ani dla sprzętów znajdujących się w domu. Dodatkowo ceny takich dość prostych modeli samochodów zdalnie sterowanych nie są zbyt wygórowane, dzięki czemu doskonale nadają się na zabawki.

Drony to zabawka dla mniejszych i większych dzieci

Dron na ziemiiDość nowym rozwiązaniem na polskim rynku są drony, czyli zdalnie sterowane pojazdy latające. Są one nieco bardziej zaawansowane niż zdalnie sterowane auta, a co za tym idzie ich obsługa jest bardziej złożona, jednak perspektywa kierowanie modelem, na świeżym powietrzy i to na całkiem sporej wysokości jest dość atrakcyjna, dzięki czemu może być to zarówno ciekawa forma rozrywki zarówno dla syna jak i ojca, a co za tym idzie dobry pomysł na spędzanie wspólnego czasu. Przy wyborze drona warto jednak zwrócić uwagę, żeby był on możliwie jak najprostszy, by akurat tego rodzaju modele bywają dość zaawansowane i można je także wykorzystywać w innych celach. Jeśli chodzi jednam o hobbistycznego drona to najlepiej sprawdzi się quadrocopter, dodatkowo jego cena także jest najniższa z pośród wszystkich rodzajów dronów.

 

Drony z kamerą jako rozwiązanie dla bardziej wymagających

Dron z kamerąJak już zastało napomknięte drony jako zaawansowane zdalnie sterowane modele latające mogą być wykorzystywane także w innych celach niż czysto rozrywkowe, między innymi w celach zarobkowych. Sprzęt ten z powodzeniem mogą wykorzystywać fotografowie i kamerzyści, którzy zmuszeni są do nagrywania czy tez robienia zdjęć w dość trudno dostępnym terenie, albo z nietypowej perspektywy. Właśnie robienie tego rodzaju ujęć ułatwia dron wyposażony w kamera, za którego pośrednictwem można dotrzeć do najdziwniejszych miejsc i uzyskać bardzo ciekawe ujęcia.

 


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Flytoy.pl – sklep internetowy oferujący drony i quadrocoptery
  • Gadzetomania.pl – blog poświęcony nowym technologiom i gadżetom elektronicznym
  • Igasklep.pl – sklep internetowy sprzedający modele i auta zdalnie sterowane

Podsumowanie

Świat modeli zdalnie sterowanych jest nie tylko większy niż by mogło się nam zdawać, ale także i bardziej złożony, ponieważ wbrew temu co by się mgło nam zdawać modele zdalnie sterowane to nie tylko zabawki dla dzieci, ale całkiem przydatny i zaawansowany technologicznie sprzęt, który może być wykorzystany w różnoraki sposób, w zależności od samego modelu i naszych potrzeb.

Dodaj komentarz