Przejdź do treści

Świetlik zapewnia stały dopływ światła słonecznego

  • przez

Tradycyjne materiały coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi, które posiadają lepsze właściwości. Przykładem może być tutaj chociażby szkło, które coraz częściej zastępowane jest poliwęglanem, który charakteryzuje się większą trwałością oraz wytrzymałością. Jest to szczególnie polecane we wszelkich aplikacjach zewnętrznych.

Poliwęglan i jego zastosowanie w budownictwie

dachowe świetliki z poliwęglanuDobrym przykładem mogą być chociażby przeszklenia znajdujące się w powierzchni dachu. Dostęp światła naturalnego jest bowiem jednym z ważniejszych aspektów jeśli chodzi o zadowolenie pracowników w miejscach zatrudnienia czy oszczędności związane z wydatkami na energię elektryczną. W związku z tym zamiast stosować szkło często stosuje się dachowe świetliki z poliwęglanu, które pełnią podobną funkcję jednak charakteryzują się dużo większą wytrzymałością. Jest to niezbędne szczególnie w przypadkach, gdy świetlik narażony jest na uszkodzenia w ramach zachodzących zjawisk atmosferycznych takich jak chociażby gradobicie. W wielu przypadkach takie zjawiska prowadzą do uszkodzenia przeszkleń dachowych, które objawiają się osłabieniem konstrukcji oraz powstawaniem pęknięć w strukturze. W przypadku poliwęglanu nie ma to praktycznie miejsca. Materiał ten jest bowiem kilkaset razy bardziej wytrzymały jeśli chodzi o obciążenia dynamiczne takie jak udary.

Poliwęglan w innej postaci może być również stosowany w budownictwie jako materiał konstrukcyjny. Jak widać dzięki swoim niewątpliwym zaletom posiada on szerokie spektrum zastosowań. Niektóre odmiany poliwęglanu wykorzystywane są również do budowy szklarni. Jest to możliwe dzięki dużej przezroczystości tego materiału, która zapewnia dostęp odpowiedniej ilości światła. Ten sam efekt wykorzystywany jest w poliwęglanowych świetlikach, które są usytuowane na dachach zakładów.