Przejdź do treści

Szamba z betonu

W miastach nie musimy martwić się o odprowadzanie nieczystości z naszego mieszkania. Wprowadzając się do lokum mieszkalnego musimy mieć zapewnione podłączenie do kanalizacji miejskiej. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w domkach na wsi, czy na obrzeżach miasta, gdzie nie zawsze jest możliwość podłączenia budynku do wspólnej infrastruktury ściekowej.

Betonowy zbiornik na nieczystości

szamba betonowe - cennikMieszkańcy wsi są zmuszeni radzić sobie ze ściekami w inny sposób. Oczywiście zabronione jest odprowadzanie ścieków bezpośrednio do środowiska. Regulują to odpowiednie przepisy i już nie powinno się zdarzać, żeby gdzieś na pole, czy do zbiorników wodnych i rzek uchodziła rura wyrzucająca nieczystości. Jest to bardzo ważne dla zachowania czystości gleb i wód podziemnych, a przez to zachowania higieny naszego życia. W końcu w glebie powstaje nasz pokarm, a wody gruntowe odchodzą do innych rzek i jezior, z których pobieramy wodę pitną. Dobrym rozwiązaniem dla zabudowy jednorodzinnej na wsiach są szamba betonowe – cennik tych zbiorników jest zależny od firmy, która nam je dostarczy. Szamba przede wszystkim powinny być szczelne i odporne na działanie czynników środowiskowych. Rozmiar zbiornika musi być dokładnie dobrany do ilości osób zamieszkujących budynek. Pojemność użytkowa szamba powinna być taka, żeby właściciel nie był zmuszony do opróżniania go częściej, niż co dziesięć dni. Gdy decydujemy się na gotowe szambo, to lepiej umieścić o trochę większej objętości.

W dzisiejszych czasach na szczęście jest już duża świadomość wśród mieszkańców naszego kraju o konieczności oczyszczania ścieków. Coraz rzadziej zdarza się, żeby ktoś na dnie szamba umieszczał dziury, bądź butelki, które można stłuc, a ścieki bytowe w ten sposób same wyciekają ze zbiornika. Takie zabiegi są nieodpowiedzialne społecznie i przyrodniczo.