Szerokie możliwości wykorzystania biostymulatorów

Wszystkie uprawy wymagają zapewnienia odpowiednich warunków – rodzaju gleby, stopnia nawodnienia i zapewnienia substancji odżywczych, które będą pomocne w osiągnięciu zadowalających plonów. Jeżeli zależy nam na prawidłowym wzroście roślin, warto zapoznać się z pojęciem biostymulatorów.

Działanie i korzyści ze stosowania biostymulatorów

biostymulatoryCo powinniśmy wiedzieć o biostymulatorach? Przede wszystkim mieć świadomość, że są to substancje bezpieczne dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Cała grupa substancji określanych mianem biostymulatorów zyskała sobie już ogromną popularność w środowiskach proekologicznych. Jest to bardzo pozytywny trend, który warto wspierać również własnymi działaniami i wyborami w temacie upraw. Jak sama nazwa wskazuje, biostymulatory pobudzają procesy życiowe roślin i oddziałują na metabolizm. Korzystne działanie skierowane jest np. na system korzeniowy oraz niezbędne podziały komórkowe. Biostymulatory pełnią też niezwykle ważną rolę odżywczą – wpływają korzystnie na transport składników odżywczych z gleby, nie dopuszczając do sytuacji związanej z niedoborem wartości odżywczych. Trzeba też dodać, że dzięki zastosowaniu biostymulatorów zwiększa się odporność roślin na stres (biorąc pod uwagę procesy wegetacyjne). Co ważne, przy ewentualnym zetknięciu ze szkodnikami lub w mniej korzystnych warunkach atmosferycznych, rośliny wspomagane działaniem biostymulatorów również radzą sobie znacznie lepiej.

Korzystne biostymulatory sprawdzają się doskonale przy uprawie ziemniaków, buraków cukrowych, zbóż oraz warzyw i owoców. Naturalny skład tych preparatów przekonuje coraz większą grupę rolników do wdrożenia ich we własnych gospodarstwach. Szczególnie, że wykazują też wysoką skuteczność widoczną w kondycji roślin.