Przejdź do treści

Szkodliwość wyższych harmonicznych prądu w przemyśle

 

Większość zakładów przemysłowych pracuje dzięki nowoczesnym maszynom, które są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany i odstępstwa od normy, jakie zachodzą w sieci elektrycznej. Do jednych z najbardziej niepożądanych zjawisk tego typu możemy zaliczyć występowania tak zwanych wyższych harmonicznych. Są to zakłócenia, które mogą zaburzyć pracę wielu urządzeń, lub doprowadzić nawet do awarii, która będzie kosztować firmę wiele tysięcy złotych.

Przykład zakłóceń sieci – wyższych harmonicznych

wyższe harmoniczneFirmy, które bazują na wielu nowoczesnych maszynach oraz urządzeniach, nie mogą sobie pozwolić na fakt występowania wszelakich zakłóceń w swojej sieci elektrycznej. Wyższe harmoniczne mogą wyrządzić wiele szkód, na przykład zakłócić pracę urządzeń, od których zależy wiele procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Istnieje wiele norm, które określają parametry jakościowe prądu, które muszą zostać zachowane w przypadku urządzeń przemysłowych. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, że tego typu zakłócenia pojawią się w sieci elektrycznej, firmy i zakłady przemysłowe korzystają z usług przedsiębiorstw, specjalizujących się w eliminowaniu tego rodzaju problemów. Dzięki specjalnym pomiarom i filtrom udaje się wyeliminować te niepożądane zjawiska, co umożliwia powrót do odpowiedniego działania całego zakładu produkcyjnego lub innego rodzaju firmy bazującej na nowoczesnych urządzeniach i maszynach.

Usługi firm specjalizujących się w eliminowaniu wyższych harmonicznych w sieci elektrycznej są coraz bardziej popularne. Dzieje się tak ze względu na wzrost liczby nowoczesnych maszyn i urządzeń, które potrzebują dostarczania najwyższej jakości energii elektrycznej, a pracują dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny jakości energii elektrycznej.