Przejdź do treści

Transport HDS – kompendium wiedzy dla mechaników

Transport HDS jest bardzo przydatnym rodzajem transportu, szczególnie gdy trzeba przewieźć produkty, które do lekkich nie należą. W tym przypadku ramię hydrauliczne HDS pomoże z załadunkiem, jak i rozładunkiem takiego transportowanego produktu.

Czym jest transport HDS?

ciężki transport hdsTransport HDS jest bardzo popularnym rodzajem przewożenia szczególnie ciężkim produktów. Bardzo często z takich pojazdów z ramieniem hydraulicznym, które ułatwia załadunek, jak i rozładunek korzysta się w budownictwie. Przykładowo na budowie w Gdańsku transport HDS wykorzystywano do przewożenia płyt żelbetowych, a wiec wykonanych z betonu oraz prętów zbrojeniowych. Te płyty na tej budowie w Gdańsku były wykorzystywane do budowy stropu. Dzięki pojazdowi z ramieniem HDS, na terenie budowy, podczas ich rozładunku nie musiał być potrzebny żaden żuraw. W tym czasie mógł on się zająć inną pracą w tym czasie. Na innej budowie transport HDS w Banino wykorzystywano do transportu dużych elementów prefabrykowanych, z których budowano cały dom. Także dzięki takim pojazdom, łatwo było transportować słupy żelbetowy. Jak widać, pojazdy z ramieniem HDS są bardzo przydatne podczas prowadzenia budowy, jak i dostaw na jej teren różnych, szczególnie ciężkich materiałów budowlanych.

Co to są szybkozłączki pneumatyczne i zawory?

szybkozłączka pneumatycznaW ramieniu hydraulicznym można spotkać złączki oraz przyłączki pneumatyczne, które służą do łącznia i podłączania elementów pneumatyki. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów, takiego produktu jak szybkozłączki pneumatyczne:

 • zakręcane
 • zaciskowe
 • wtykowe
 • i wiele innych

Prosta konstrukcja szybkozłączek pneumatycznych pozwala na łatwe łączenie elementów pneumatyki, szczególnie przewodów. Podczas montażu należy czuć wyraźny opór złączki, wtedy ma się pewność, ze jest ona odpowiednio zamontowana oraz szczelna. Czasem także takie zawory należy dokręcać przy pomocy klucza sześciokątnego, gdy miejsce montażu złączki jest trudnodostępne. Elektrozawory pneumatyczne są to urządzenia, które mogą sterować wszystkimi mediami. Jeśli chodzi o pojazdy z HDS, to wiadomo, takie elektrozawory pneumatyczne będą sterowały ramieniem hydraulicznym. Najczęściej są one sterowane przy pomocy czynnika roboczego czyli powietrza. Elektrozawory można podzielić na:

 • sterujące kierunkiem przepływu
 • sterujące ciśnieniem przepływu
 • sterujące natężeniem przepływu

Przy pomocy tych elementów można kierować strumień czynnika roboczego do dozwolonego, obojętnie jakiego układu pneumatycznego. Do tego urządzenie te może także otwierać lub zamykać dostęp do układu.

Przewody elektroenergetyczne w pojazdach z HDS

przewody elektroenergetyczneTakże w takich pojazdach z ramieniem HDS można spotkać przewody elektroenergetyczne. Takie przewody są elementami obwodu elektrycznego, a służą do przesyłania prądu elektrycznego. Takie przewody są wykonane z elementu przewodzącego, którym najczęściej jest miedź lub aluminium. Przewód ten występuje w postaci drutu, szynoprzewodu lub linki. Materiał przewodzący może być izolowany, lub też nie. W takich pojazdach przewody te najczęściej można znaleźć jako kable sygnalizacyjne. Kable takie nie przewodzą prądu elektrycznego tylko sygnał, który może być sygnałem, który wprawi w ruch ramię pojazdu do ponoszenia lub opuszczania ciężkich elementów transportowanych.


Szczegółowe informacje związane z tematem dostępne są na:

 • Kmtb.pl – strona internetowa firmy z okolic Gdańska oferującej transport HDS
 • Simotti.pl – strona www firmy sprzedającej elektrozawory pneumatyczne
 • Mors.pl – sklep internetowy oferujący przewody elektroenergetyczne
 • Etransport.pl – portal internetowy zawierający informacje ze świata transportu

Podsumowanie

Pojazd wraz z ramieniem HDS nie należy do najłatwiejszych w budowie. /osoba, która zabiera się za reparację takiego pojazdu powinna jak najbardziej znać jego budowę oraz sposób działania, aby jeszcze w gorszym stopniu nie pogorszyć awarii, którą naprawia.