Przejdź do treści

Transport materiałów budowlanych, czyli remont domu drewnianego

Domy drewniane choć jeszcze nie zbyt rozpowszechnione są wbrew powszechnej opinii bardzo trwałe. Głównie z racje tego, że materiał z którego zostały wykonane, czyli drewno bardzo łatwo poddaje się renowacji, a regularne konserwacje mogą na długo przedłużyć życie domu. Zdarza się jednak, że jeśli o dom nie dbamy odpowiednio lub jeśli nie robili tego poprzedni właściciele wymaga on renowacji.

Przygotowania do renowacji domu – gromadzenie materiałów, zabezpieczenie ładunku i przewóz.

TIRPrace remontowe czy przebudowa tak naprawdę nigdy do łatwych nie należą, jeśli chodzi o drewniany dom sytuacja wygląda podobnie. Zwłaszcza jeśli stan zewnętrznych elewacji jest bardzo kiepski, zwykle konieczne jest wymienienie całych elementów, a z tym jak łatwo się domyślić wiążą się już pewne utrudnienia, bo przewóz takich bali, nie jest rzeczą łatwą. Trzeba w tym celu albo nająć specjalna firmę, albo wynająć sam samochód ciężarowy, dodatkowo taki transport trzeba odpowiednio zabezpieczyć, tak aby jego przewóz nie stwarzał zagrożenia dla innych użytkowników drogi w tym celu zwykle wykorzystuje się pasy transportowe. Pamiętać należy również o tym, że bardzo często tego rodzaju materiał transportujemy na bardzo duże odległości, dlatego konieczne jest także odpowiednie oznaczenie pojazdu za pomocą tablicy wyróżniającej. Oczywiście przewóz samego materiału konstrukcyjnego nie jest jedyna rzeczą jaką przed rozpoczęciem samych prac należy przygotować. Należy się także zaopatrzyć, w odpowiednie materiały i środki, które będą potrzebne do przeprowadzenie podstawowych prac renowacyjnych. Dobrze jest sobie wszystko dokładnie zawczasu przygotować, tak by jak już przystąpi się do prac renowacyjnych nie być zmuszonym do ich przerywania z powodu braku jakiegoś elementu.

 

Przebudowa domu drewnianego – co wymaga naszej uwagi?

Drewniany domPrzebudowa domu drewnianego czy jego renowacja wymaga sporego nakładu pracy, dlatego by prace te przebiegały sprawnie konieczne jest dokładne rozplanowanie sobie wszystkich elementów. Zwykle jest tak, że niemal wszystkie domy drewniane wymagają tych samych podstawowych prac, w skład których wchodzą takie czynności jak:

  • czyszczenie komina (wymiana pieca)
  • renowacja ściany
  • naprawa/wymiana okien i drzwi
  • docieplenie
  • wymiana posadzek
  • oczyszczanie desek wewnętrznych ścian działowych

 

Co jeszcze warto mieć na uwadze podczas remontu?

Narzędzia remontoweTo jaki będzie zakres prac w dużej mierze zależy od tego jaki jest ogólny stan domu oraz jakie są planowane prace modernizacyjno-remontowe. W przypadki budynków będących w kiepskim stanie należy mieć na uwadze kolejność wykonywanych prac, jeśli dach jest w złym stanie, to od niego właśnie należy wszystkie prace rozpocząć. W trakcie jego reparacji, można albo uzupełnić ubytki, albo wymienić cały dach w zależności i od tego, jaki ma być efekt końcowy. Zwykle konieczne jest także czyszczenie komina, które wykonuje się w trakcie zmiany dachu. Następnie należy albo wymienić elementy spróchniałego drewna- jeśli ich stan jest bardzo zły, albo je oczyści i na nowo zaimpregnować – jeśli próchnienie nie jest zbyt zaawansowane. Konieczna jest również renowacja drewnianej stolarki, w tym przypadku podobnie jak w przypadku elewacji jeśli stan stolarki jest bardzo kiepski, konieczna jest zwykle jej wymiana, a nawet jeśli nie jest ona konieczna, wiele osób się na nią decyduje, ponieważ nowoczesne okna czy drzwi, mają zdecydowanie lepsze parametry, jeśli chodzi o stopień przenikania ciepła. W trakcie przebudowy zmian czy też napraw nie wymagają jedynie elementy zewnętrze, ale i wewnętrzne. W tym wypadku prace wyglądają bardzo podobnie jak w przypadku tradycyjnych domów, jedyna różnice może stanowić konieczność oczyszczenia drewna na ścianach działowych, poza tym to normalny remont.


Informacje zostały zaczerpnięte z następujących źródeł:


Słowem podsumowania:

Przebudowa i renowacja domu drewnianego nie należy do najłatwiejszych, jednak efekty takich prac zwykle są niezwykłe. Odnowiony i unowocześniony dom drewniany prezentuje się niezwykle pięknie i niemal każdego potrafi oczarować. A zalety wizualne nie są jedyny zaletami nowo odnowionych drewnianych domów. Ten rodzaj budownictwa zapewnia bardzo specyficzny mikroklimat, który jest bardzo korzystny dla domowników.

Dodaj komentarz