Przejdź do treści

Ukąszenie kleszcza – najlepsze porady

  • przez

Czas wiosny i lata to okres kiedy przyroda budzi się do życia po zimowym letargu. Lasy i parki zaczynają obrastać zielenią co zachwyca wszystkich spacerowiczów. Mimo tego, że w naszym klimacie nie ma zwierząt, których ugryzienia poważnie zagrażają naszemu życiu to jednak trzeba mieć się na baczności bowiem żyje u nas gatunek czyhający na naszą krew.

Jak się chronić przed kleszczami?

ugryzienie kleszczaZapewne wielu z Państwa po przeczytaniu wstępu domyśliło się, że była tam mowa o kleszczach. Jest to w zasadzie jedyny gatunek owadów żyjących w naszym kraju, których ukąszenie może spowodować problemy zdrowotne. Otóż jak pewnie wszyscy doskonale wiedzą kleszcze wywołują chorobę zwaną boreliozą. Niemniej jednak żeby mogło dojść do zarażenia tą chorobą kleszcz musi być w kontakcie z naszym krwioobiegiem przez minimum dobę. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezpieczni jeśli usunęliśmy kleszcza przed upływem tego czasu bowiem jak wszyscy wiedzą – zdarzają się wyjątki. Ugryzienie kleszcza oprócz boreliozy wywołuje niekiedy chorobę zwaną kleszczowym zapaleniem mózgu. Obie z tych chorób są dość poważne ale na nasze szczęście nie zagrażają ludzkiemu życiu. Tak czy inaczej przed kleszczami trzeba się chronić tak bardzo jak to tylko możliwe. Obecnie najpopularniejszym sposobem walki z tymi osobnikami jest stosowanie specjalnych preparatów. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje ale najbardziej skuteczne są środki odstraszające w formie sprayu, którego używamy przed wędrówką do lasu czy parku.  

Ogólnie rzecz biorąc jeśli stwierdziliśmy na naszym ciele obecność kleszcza to możemy go usunąć tylko wtedy jeśli mamy pewność co do tego, że potrafimy to zrobić. Nawet cień wątpliwości powinien być inicjatorem tego byśmy udali się z tym problemem do lekarza. Niekiedy zdarza się, że lekarz zleca badanie kleszcza by wykluczyć szansę zachorowania na boreliozę.