Przejdź do treści

Uprawa truskawek – przydatne informacje

Truskawka jest rośliną, która powstała ze skrzyżowania dwóch różnych gatunków poziomek. Tak, więc truskawka jest poziomką, którą nazywa się poziomką ananasową lub poziomką wielkoowocową. Jednak większość osób nie używa tego terminu, gdyż przyjęło się, ze truskawka to truskawka.

Jak wygląda uprawa truskawek?

uprawa truskawekTruskawka jest uprawiana w strefie umiarkowanej, czasem także w chłodniejszych regionach strefy podzwrotnikowej. Uprawa truskawek najpopularniejsza jest w takich państwach, jak:

  • Stany Zjednoczone,
  • Turcja,
  • Hiszpania,
  • Rosja.

Liderem w produkowaniu tego owocu są Stany Zjednoczone. Polska, jeśli chodzi o produkcję truskawek znajduje się na siódmym miejscu. Produkcja w naszym kraju wynosi ponad sto osiemdziesiąt ton rocznie. Na całym świecie znana jest polska truskawka kaszubska, które jest wpisana do europejskiego systemu nazw oraz oznaczeń.

Truskawka kama – najsmaczniejsze truskawki

TruskawkaTruskawka kama należy do wczesnych odmian tego owocu. W pierwszych zbiorach owoce są wielkości dużej lub średniej. Kolejne zbiory są już mniejszych owoców. Owoc jest kulisty, bądź stożkowy o kolorze czerwonym lub ciemnoczerwonym z połyskiem. Truskawki tej odmiany należą do najbardziej smacznych, są soczyste oraz aromatyczne. Tryskami kama można przetwarzać jak i mrozić. Korzenie tej rośliny są odporne na choroby systemu korzeniowego, jednak liście są wrażliwe między innymi na plamistość czerwoną i białą.

Do czego służy rozrzutnik obornika i jak jest zbudowany?

rozrzutnik obornikaPodczas prowadzenie upraw truskawek, jak i innych roślin ważny jest nawóz oraz inne substancje wzbogacające glebę. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym nawozem jest obornik. Dlatego jeśli posiada się gospodarstwo rolne, to na jego wyposażeniu powinien znaleźć się rozrzutnik obornika. Jego zadaniem jest:

  • rozdrabnianie,
  • rozwożenie,
  • rozrzucanie

obornika na polu uprawnym. Taki rozrzutnik obornika najczęściej jest jednoosiową lub dwuosiową skrzynią, która w swojej tylnej części posiada urządzenie, które rozdrobni, a następnie rozrzuci obornik. Naczepa rozrzutnika, przypomina swoją budową przyczepy skorupowe. Urządzenie rozrzucające posiada wał, który jest napędzany mocą silnika. Poza tym urządzanie te składa się z systemu noży służących do rozdrabniania. Roztrząsacze mogą być z wyrzutem:

  • przednim,
  • tylnym,
  • bocznym.

Wały w rozrzutniku mogą być poziome lub pionowe. Poza tym takie rozrzutniki obornika wyposażone są w taśmę, która pozwala na przesuwanie się obornika w stronę urządzenia rozrzucającego. Taśma ta jest zbudowana z listew, które są napędzane łańcuchem. Łańcuch napędzany jest przy pomocy kół jezdnych naczepy.

Jak wybudować studnie głębinową?

studnia głębinowaPodczas uprawiania truskawek bardzo ważne jest także ich odpowiednie nawodnienie. W tym celu wielu gospodarzy wykonuje studnie głębinowe. Na śląsku istnieje firma, która zajmuje się wykonywaniem takich studni, właśnie na polach uprawnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uzyskuje się darmową wodę do podlewania upraw. Studnie te z Bielska, jak i te znajdujące się w innych miejscach czerpią wodę z wód gruntowych. Studnie wykonuje się poprzez wykonanie odwiertu na głębokość znajdujących się wód głębinowych. Często odwiert wykonywany już je rurą, która będzie doprowadzała wodę. Takie systemy często są wspomagane pompami, dzięki którym wykonana studnia będzie wydajniejsza.


Źródło:


Podsumowanie:

Jeśli chce się zdecydować na uprawę truskawek, to nie tylko będzie nam potrzebne pole oraz sadzonki tych owoców, ale także inne sprzęty, dziwki którym uprawa będzie zdolna do produkcji owoców i do tego będą jak najwyższej jakości.