Przejdź do treści

Uprawianie sportu sprzyja zdrowiu

Od małego każdy jest uczony, że sport to zdrowie, dlatego uprawianie sportów jest polecane dla osób w każdym wieku. Poza tym poprzez taki tryb życia unika się nadwagi oraz wielu chorób.

Zalety ćwiczeń na rowerek magnetyczny

rower magnetycznyJednym ze sposobów uprawiania sportu jest jazda na rowerze. Gdy pogoda za oknem jest brzydka, wtedy można trenować na rowerku treningowym. Rowerek magnetyczny jest urządzeniem na którym można wykonywać wiele ćwiczeń. Z tego sprzętu może korzystać praktycznie każdy, niezależnie od wieku czy kondycji. Zaletami jazdy na rowerze również jest:

 • poprawa krążenia,
 • poprawa pracy serca,
 • zwiększenie się objętości płuc,
 • lepiej dotlenia się organizm,
 • obniża się tętno spoczynkowe serca,
 • zwiększa się odporność organizmu,
 • kości się wzmacniają,
 • redukcja tkanki tłuszczowej,
 • redukcja stresu
 • wzmocnienie chrząstki stawowej.

Zaletami jazdy na rowerku stacjonarnym również jest wygoda. Nie trzeba szukać trasy, można wykonywać inne czynności podczas jazdy jak, np. czytanie książki. Nie trzeba martwić się o nierówności na drodze, czy samochody. Również trening można odbywać przy każdej pogodzie. Jeśli jeździ się na rowerku w domu, a nie w siłowni, to nie trzeba się martwić o dojazd na siłownie, wolny sprzęt, czy wzrok innych osób.

Jakie rolki dla dzieci będą najlepsze?

rolki dla dzieciZazwyczaj naukę jazdy na rolkach zacząć już można po trzecim roku życia. Dlatego już dla takich maluchów dobrze dobrany sprzęt jest bardzo ważny. Rolki dla dzieci najczęściej mają regulowany zakres rozmiarów. Podczas zakupu tego sprzętu dla dziecka należy się kierować przede wszystkim wygodą. Rolki mogą być z miękkim lub twardym butem. Buty miękkie mają lepszą wentylację i są bardziej komfortowe. Wadą tych butów jest gorsze trzymanie nogi przez plastikowe skorupy. Ta cecha ma wpływ bardzo często na zakup odpowiednich rolek, gdyż nie nadają się takie buty dla dzieci z elastycznymi stawami. Rolki dla dzieci powinno mierzyć się w skarpetach, w których dziecko będzie jeździć.

Jak się powinno ćwiczyć na orbitreku treningowym?

fitnessInnym sprzętem, na którym można ćwiczyć w siłowni lub w domu jest orbitrek treningowy. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy się zapoznać z instrukcją obsługi sprzętu. Przed treningiem należy rozgrzać mięśnie, aby uniknąć kontuzji. Po wejściu na sprzęt należy złapać ruchome ramiona, następnie wyprostować plecy, wciągnąć brzuch, a wzrok skierować przed siebie. Podczas ćwiczeń na orbitreku treningowym nie należy się pochylać się oraz trzymać uchwytów zbyt mocno, wtedy mięśnie ramion nie pracują zbyt efektywnie. Efekty ćwiczeń najszybciej da się zauważyć jeśli ćwiczy się 3 razy w tygodniu.

Która bieżnia treningowa jest najlepsza?

bieżnia treningowaNa rynku można spotkać dwa rodzaje bieżni treningowej:

 • magnetyczna,
 • elektryczna.

Bieżnia treningowa magnetyczna jest prostym modelem tego sprzętu. Pas biegowy w ruch trzeba wprowadzać samodzielnie, najpierw maszerując, a potem biegnąc. Taka bieżnia jest wyposażona w pokrętła, które służą do regulacji pochylenia jak i oporu. Niektóre modele posiadają ekran, który informuje o ilości spalonych kalorii, czy szybkości biegu. W magnetycznych bieżniach nie można wybierać programów, oraz takie bieżnie nie posiadają odpowiedniej amortyzacji stawów. Elektryczne bieżnie treningowe są wyposażone w silnik. To właśnie od parametrów i jakości silnika zależy trwałość oraz jakość bieżni. Pas jest uruchamiany automatycznie, podobnie jak jego nachylenie. Takie bieżnie dodatkowo są wyposażone w:

 • programy treningowe,
 • amortyzację,
 • możliwość ustawiania profili użytkownika.

Jednak w porównaniu do bieżni magnetycznej jest dużo droższym sprzętem.


Źródła:


Podsumowanie

Każdy, nie zależnie od wieku powinien uprawiać ponieważ korzystnie to wpływa na nasz organizm. Sporty można uprawiać na świeżym powietrzy, w siłownik, jak i w domowym zaciszu.