Przejdź do treści

Urządzenie służące do pomiaru drgań

 

Wiele dzisiejszych maszyn pracujących w zakładach pracy podczas funkcjonowania wytwarzają różnego rodzaju drgania. Ich częstotliwość jest w stanie wpływać na jakość pracownika. Dlatego wiele firm wykorzystuje specjalne urządzenia, za pomocą których specjalisty wykonujący pomiary zdolny jest określić ich siłę, częstotliwość oraz wpływ na organizm człowieka.

Obowiązkowe pomiary drgań maszyn

mierniki drgańPomiar przez specjalistów nazywany jest procesem poznawczym polegającym na poznaniu danej wielkości z różną jej jednostką odniesienia. Zatem pomiarem nazywa się proces odbierania oraz analizowania zdobytych informacji. Pomiary drgań polegają na analizowaniu danych wartości fizycznych charakteryzujących drgania badanej maszyny. W tym celu najczęściej wykorzystywane są mierniki drgań. Urządzenie te zdolne są zbierać oraz analizować informacje dostarczane przez takie dane jak: przemieszczanie się, prędkość oraz przyśpieszenie. Wykonywanie takich pomiarów jest niezbędnie ponieważ maszyna przeprowadzająca dane zadanie musi być maksymalnie bezpieczna dla pracującego przy niej pracownika. Według przeprowadzanych badań duża częstotliwość drgań może nieść za sobą wpływ na organizm człowieka. Pomiary tego typu zjawisk fizycznych dokonuje specjalnie przeszkolony specjalista, który jest w stanie określić w jakich miejscach umieścić czujniki, które będą zbierały informacje oraz przesyłały je do komputera. Wszystkie w ten sposób zebrane informacje są potem analizowane. Na sam koniec wydawana jest specjalna opinia poświadczająca o prawidłowym wykonaniu pomiaru.

Przeprowadzanie tego typu pomiarów jest dziś jednym z obowiązkowych zadań wielu przedsiębiorców, których firmy opierają się na prawidłowej pracy wielu maszyn produkcyjnych. Usprawnienie ich pracy po przez zniwelowanie ilości generowanych drgań, może spowodować znaczne zwiększenie wydajności pracy.