Przejdź do treści

Usługi spawalnicze – cięcie laserem i strumieniem wody

W dzisiejszych czasach technika bardzo prężnie się rozwija. W porównaniu z zeszłym stuleciem, obecnie usługi spawalnicze są świadczone na bardzo wysokim poziomie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, a także za sprawą stopniowego ulepszania ich.

 

cięcie laseremCięcie laserem i strumienie wody – obróbka metalu

Obecnie jednymi z najbardziej popularnych usług spawalniczych są cięcie laserem oraz cięcie strumieniem wody. Wbrew powszechnie krążącej opinii, nie są to nowoczesne metody obróbki, ponieważ tego typu zabiegi stosowane były już nawet w latach 70. ubiegłego stulecia. Jednak nowoczesne urządzenia, które pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjną obróbkę, decydują o popularności tych zabiegów. Niestety wiele osób, pomimo ich wzrastającej popularności, nie zdaje sobie sprawy, na jakiej zasadzie zostaje przeprowadzana dana obróbka. Jest to bardzo ważne, ponieważ dokładna znajomość procesu pozwoli nam na jego prawidłowy dobór do naszego materiału.

 

spawanieCięcie laserem

Pierwszy proces, który jest coraz chętniej wykorzystywany do obróbki wielu elementów, to cięcie laserowe. Jest to stosunkowo nowoczesna metoda obróbki, jej parametry są bardzo zbliżone do klasycznej obróbki mechanicznej. Jednak możemy zauważyć, iż podstawowa różnica pomiędzy obróbką laserową, a klasyczną obróbką mechaniczną to czynnik tnący. W przypadku cięcia laserowego zastosowany czynnik tnący to gorący płomień lasera wraz z dodatkowym gazem technicznym, który charakteryzuje się wysoką czystością. Warto wiedzieć, iż w zależności, jakim urządzeniem dysponujemy, a przede wszystkim, jaką posiada moc, powinniśmy dobrać odpowiednią metodę obróbki laserowej. Cięcie laserowe możemy przeprowadzić na trzy różne sposoby, do których zaliczamy: metodę spalania oraz metodę stapiania, a także metodę sublimacji.

Obecnie lasery, jako nowoczesna metoda obróbki, znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się je między innymi do spawania lub cięcia, a także do drążenia otworów i znakowania. Stosuje się je również w obróbce powierzchniowej, do wykonywania takich zabiegów jak między innymi: stapianie warstwy powierzchniowej oraz hartowanie, a także wzbogacanie i nakładanie warstwy przypowierzchniowej oraz wzbogacanie warstwy przypowierzchniowej w składniki stopowe.

 

cięcie strumieniem wodyWaterjet, czyli cięcie strumieniem wody

Drugi proces, który również jest często wykorzystywany w procesach spawalniczych to waterjet. Jest to nazwa ogólna technologii, która zajmuje się czyszczeniem lub przecinaniem różnorodnych materiałów. Do tego celu wykorzystywana jest woda, która w specjalnej dyszy znajduje się pod wysokim ciśnieniem. Warto wiedzieć, iż tego typu technologia narodziła się już w latach 70. ubiegłego stulecia, jednak dopiero na początku lat 80. zaczęto na masową skalę stosować ją w przemyśle. Jednak nazwa waterjet nie jest poprawną nazwą dla tej technologii, ponieważ możemy to przetłumaczyć jedynie, jako sam strumień wody, który jest stosowany podczas czyszczenia samą wodą. Jeżeli chcemy poprawnie określić cięcie strumieniem wody, warto stosować pojęcie abrasive water jet. Jest to również obróbka polegająca na cięciu strumieniem wody, jednak możemy zauważyć tutaj wystąpienie dodatku ścierniwa, dzięki któremu obróbka może być stosowana do większości materiałów (nawet bardzo twardych). W Polsce dla tej technologii używane są określenia: obróbka hydro-ścierna lub wodno-ścierna.

 


 

 

usługiWięcej informacji:

 


 

 

spawWarto pamiętać, iż jeżeli decydujemy się na obróbkę naszego materiału, należy wybrać odpowiednią technologię, którą możemy dla danego materiału zastosować.

 

Dodaj komentarz