Przejdź do treści

Wielkie i małe ogrody – projekt, budowa i urządzanie

Ogród to miejsce, w którym uprawia się rośliny – taką definicję przedstawia ogrodnictwo. Ale ogród to także miejsce relaksu i odpoczynku. Ogród może być przydomowy lub publiczny i wtedy zazwyczaj taki teren zielony określa się mianem parku. Jak zaprojektować idealny ogród przydomowy, a jak publiczny teren zielony, czyli idealny park? Jak go zbudować? Czy ułożyć kostkę na ścieżki? Komu to zlecić? Gdzie zakupić potrzebne akcesoria do ogrodu?

Idylla w przydomowym ogródku zaczynamy od projektu

ogródKażdy ogród – czy będzie duży, czy też mały, powinien być tak zaprojektowany, by cieszył oko, ale jednocześnie przynosił wymierne korzyści takie, jak na przykład możliwość uprawiania własnych warzyw czy owoców oraz był strefą odpoczynku po męczącym dniu pracy. Projektowanie ogrodów przydomowych nie jest łatwe, ponieważ ogród nie będzie nigdy ogrodowi równy, a i właściciele mają także swoje pomysły, które pragną zrealizować na tym polu.
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że ogród projektuje się na kilka lat. Trzeba także pamiętać, że takie miejsce nie od razu jest piękne. By dało odpowiedni efekt, trzeba czekać nawet i pięć lat. Aby nie rozczarować się, warto wybrać już na początku odpowiednie rośliny. Odpowiednie są na początku kwiaty i inne rośliny jednoroczne, które pięknie kwitną i osiągają odpowiedni kwiatostan. Następnie o ogród należy odpowiednio dbać. Tu pracy nigdy nie zabraknie.
projekt ogroduA, jak wykonać projekt takiego przydomowego ogrodu? Przede wszystkim ogród należy nanieść na szkic działki budowlanej. Potem znaleźć najlepsze miejsce do wypoczynku i zaprojektować małą architekturę ogrodową np. altankę, ławeczki, stolik, ewentualnie fontannę czy oczko wodne. Można także usytuować plac zabaw dla dzieci w widocznym miejscu i trzeba koniecznie wyznaczyć teren dla roślin biorąc pod uwagę nasłonecznienie i wielkość każdej rośliny, tak, by nic nie ingerowało w jej strefę wzrostu. A dobór roślin zależy od fantazji i potrzeb właścicieli ogródka. I plan gotowy, a teraz trzeba go tylko zrealizować.

Proces budowy naszego przydomowego ogrodu – układanie kostki i inne roboty ziemne

prace ziemneGdy mamy już projekt naszego idealnego ogrodu możemy zacząć go urzeczywistniać. Zaczynać należy od najcięższych prac, czyli roboty ziemne. Jeśli mamy niskiej jakości ziemię i nie jest to czarnoziem to musimy ją po prostu wymienić. W tym celu najszybciej i najbardziej efektywnie będzie nam skorzystać z usługi koparko ładowarką, ona za nas wykopie ziemię. W miejscu „dziur” należy wsypać ziemię ogrodową, odpowiednią do każdego rodzaju rośliny. Pamiętajmy że iglaki potrzebują innej ziemi ogrodowej niż kwiaty.
Jednak to nie koniec naszych prac ziemnych, musimy zajrzeć do projektu i zobaczyć czy planujemy zrobić fontannę, jeśli tak to ponownie musimy skorzystać z usług koparko ładowarki, aby móc podłączyć rurę z wodą oraz poprowadzić kable z zasilaniem. Rowki na kable przydadzą się też wzdłuż chodnika gdzie damy zasilanie.
Właśnie zostaje chodnik, ścieżka prowadząca po naszym ogrodzie. Tutaj mam kilka rozwiązań, chodnik możemy wybudować z materiałów:

  • kostka brukowakostka brukowa, betonowa
  • płyty chodnikowe
  • cegły
  • kamień naturalny
  • żwir
  • kora
  • drewno
  • trawnik
  • różne kombinacje, połączenie powyższych

koparko ładowarkaJeśli w końcu zdecydujemy się na jakieś rozwiązanie to zostaje nam tylko to zbudować, czyli np. ułożyć kostkę brukowa. I tu po raz ostatni wykorzystamy usługi koparko ładowarki. Musimy bowiem zrobić zagłębienie w powierzchni, aby zbudować podkład, następnie położyć kilka warstw i na końcu ułożyć kostkę brukową. I budowa ogrodu zakończona!

Ostatnie prace ogrodowe, czyli kwietniki, kwiatki i sadzenie

folia ogrodniczaNo właśnie ogród został przygotowany do końcowe zadania, czyli posadzenia naszych ulubionych roślin. Kwiatki możemy posadzić bezpośrednio na poziomie ziemi, ale jeśli mamy fontannę lub chcemy zrobić to ciekawiej, to możemy posadzić kwiatki kaskadowo na wielu poziomach, stosujemy wtedy kwietniki i skrzynki do kwiatków. Budujemy kilka poziomów, da nam to ciekawy efekt.
Jeśli chodzi o ogrodnictwo, chcemy mieć własne warzywka, owoce czy przyprawy to dziś najlepszym rozwiązaniem jest budowa małej szklarni z folii ogrodniczej. W ostatnich latach pogoda jest kapryśna i jeśli chcemy okazałe warzywa i owoce to musimy pomóc naturze. Dlatego z folii ogrodniczej budujemy małą szklarnię, gdzie hodujemy nasze roślinki, a także może nam pomóc przy przesadzaniu kwiatków i ich rozmnażania.


Informacje pochodzą:


 

Na koniec informacje o większych ogrodach, czyli parki i tereny zielone w mieście

kwietnikiProjektowanie przestrzeni prywatnej jest o tyle łatwiejsze, że zagospodarowujemy zdecydowanie mniejszy teren, po którym porusza się mniej osób. Natomiast projektowanie terenów zielonych w mieście to zdecydowanie większe i trudniejsze przedsięwzięcie. Jest to wyzwanie dla każdego, nawet najbardziej doświadczonego architekta zieleni. Każdy projekt parku zaczyna się od pomysłu i wizji, którą następnie należy naszkicować i przenieść w życie.
Projektowanie terenów zielonych musi zawierać kilka stałych elementów. Przede wszystkim styl parku lub ogrodu musi być spójny. Trzeba dobrać odpowiednie rośliny, które wpiszą się w teren, warunki pogodowe oraz glebę. Poza tym należy stworzyć odpowiednią małą architekturę.

tereny zieloneDzisiejszy park to miejsce odpoczynku. Trzeba zaprojektować place zabaw dla dzieci, oczka wodne, niezbędne alejki parkowe oraz odpowiednie ławki parkowe – takie, które będą zabezpieczone przed wandalami a jednocześnie będą się dobrze komponowały w projektowanej zielonej przestrzeni.
Warto także się zastanowić nad tym, gdzie park ma się znajdować – na obrzeżach miasta, w spokojnej dzielnicy czy w jego centrum? Każdy element należy wziąć pod uwagę, dokładnie rozplanować, naszkicować – nawet strefę przyległej zabudowy. Inny będzie park położony między wieżowcami, a inny między domkami jednorodzinnymi o niskiej zabudowie.
Projektowanie terenów zielonych wcale nie jest proste, ponieważ architekt zawsze musi wziąć pod uwagę indywidualne uwarunkowania danego miejsca. Ale trzeba pamiętać, że zielone tereny to zielone płuca wielkich i małych miast. Bez nich byśmy żyli na betonowej pustyni.

Dodaj komentarz