Przejdź do treści

Windykacja – gdy inne sposoby zawiodły

Coraz więcej firm i prywatnych osób ma problem z odzyskaniem swojej należności. Często po wielu próbach, decydują się na rezygnacje z egzekwowania. Jednak zamiast rezygnować można zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Skuteczna windykacja należności

Adwokat podczas sprawy windykacyjnej Windykacja to inaczej dochodzenie swoich roszczeń wobec dłużnika. Obecnie proces odzyskiwania wartości jest ściśle uregulowany przez prawo. Istnieje kilka sposobów windykacji

  • windykacja polubowna,
  • windykacja sądowa,
  • windykacja komornicza,
  • windykacja karna

Polubowne odzyskiwanie długu może odbyć się tylko wtedy, kiedy dłużnik wykazuję chęć oddania należności. Jeśli jednak nie wykazuje on chęci współpracy potrzebny będzie sądowy nakaz zapłaty. Pożyczkodawce w takim wypadku może reprezentować prawnik, który profesjonalnie sformułuje wniosek sądowy. W skrajnych przypadkach uchylania się od zapłaty niezbędna jest windykacja komornicza, która polega na przeprowadzeniu egzekucji majątku dłużnika. Dzięki czemu możliwa jest spłata jego zadłużeń. W przypadku, gdy dłużnik uchylając się od zapłaty przekroczył granice prawa konieczna może okazać się windykacja karna. Przedmiotem windykacji mogą być zarówno należności pieniężne jak i niepieniężne. Na rynku usług znajdują się firmy, które profesjonalnie zajmą się całym procesem. Wzrost zadłużenia Polaków sprawił, że takie przedsiębiorstwa można znaleźć we wszystkich miastach, zarówno w Bydgoszczy jak i w Warszawie.

Windykacja na koszt dłużnika

Prawnik na rozprawieCzęsto zdarza się, że pożyczkodawca rezygnuje z odzyskiwania swoich pieniędzy, ponieważ obawia się zbyt dużych kosztów windykacyjnych. Zgodnie z obowiązującym prawem wierzyciel ma prawo do rekompensaty za koszty poniesione w celu odzyskania długu. Ustawowo jest to kwota czterdzieści euro. O taką kwotę może się ubiegać się przedsiębiorca od następnego dnia od upłynięcia terminu zapłaty. Kwota ta jest należna nawet gdy dłużnik spłaci terminowo część swojego długu. Jeśli jednak koszt windykacji przewyższa czterdzieści euro, przedsiębiorca może starać się o odzyskanie tej kwoty. W tym celu powinien on złożyć w sądzie pozew o zapłatę, udowadniając w nim poniesione koszty odzyskania pieniędzy. W takim wypadku rekompensata obejmuje także usługę radcy prawnego, który reprezentować będzie pożyczkodawce w procesie. Skuteczna windykacja jest możliwa dzięki kompleksowej obsłudze firm, które przeprowadzą proces od początku do końca. W takim wypadku pożyczkodawca nie musi się obawiać, o przebieg odzyskania długu. Krajowy Rejestr Długów jest to spis dłużników. Za jego pomocą można sprawdzić sytuację finansową poszczególnych osób/firm. W kartotece znajdują się podstawowe dane dłużników, łącznie z kwotą należności. Jest to narzędzie, które ma pomóc w ocenianiu uczciwości podmiotów, a także skutecznie egzekwować należności. Informacje na temat dłużnika może przekazać każdy. Po weryfikacji jego dane są widoczne w rejestrze. Narzędzie to jest szczególnie pomocne przy prowadzeniu przedsiębiorstwa. Właściciel może w taki sposób sprawdzić potencjalnych kontrahentów. Co w efekcie może oszczędzić firmie sporo strat. Firmy wpisane do Krajowego Rejestru Długów mają utrudniony start w przetargach publicznych oraz problemy z uzyskanie kredytów. Dlatego często sama groźba wpisu do rejestru wystarczy do spłaty długu.

Firma windykacyjna

Wnętrze kancelarii windykacyjnejJest to przedsiębiorstwo zajmujące się odzyskaniem należności od dłużnika. Rola windykatora polega na negocjacji z kredytobiorcą i uświadomieniu go, że najlepszym sposobem jest spłata długu. Usługi takiej firmy polegają na ciągłym przypominaniu dłużnikowi o należności, a także odkryciu nieuczciwych firm, które ukrywają swój majątek i ten sposób unikają spłaty. W tym celu przedsiębiorstwa takie korzystają z usług prywatnych detektywów, którzy poprzez różne metody dowiadują się o posiadanych środkach. Każda firma ma własne praktyki w odzyskiwaniu długów. Ważne jest jednak to, żeby przy tym nie przekraczali granic prawa.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:

  • Obligum – strona internetowa firmy windykacyjnej z Krakowa
  • Lex.pl – portal internetowy poruszający zagadnienia prawne
  • Adwokatkujawskopomorskie.pl – strona internetowa kancelarii adwokackiej zajmującej się windykacjami

Podsumowanie tematu

Odzyskiwanie długów to delikatny proces, który często przerasta pożyczkodawców. Warto wtedy zwrócić się do profesjonalistów, którzy w imieniu kredytodawcy będą egzekwować należność. Zmiany w prawie pozwoliły także ograniczyć koszty związane z tym procesem, dzięki czemu wierzyciel może nie obawiać się egzekwowania należności.

Dodaj komentarz