Przejdź do treści

Wybór przydomowej oczyszczalni zależnie od rodzaju gruntu

Na każdym terenie nieskanalizowanym trzeba samodzielnie radzić sobie z usuwaniem nieczystości. Oczywiście najczęściej ludzie decydują się na montaż szamba. Wśród rozwiązań ekologicznych warto zwrócić uwagę na przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Oczyszczalnie z drenażem i z filtrem gruntowo-roślinnym

przydomowe oczyszczalnie ścieków z PoznaniaCzasem budowa przyłącza kanalizacyjnego w danej miejscowości nie opłaca się po prostu inwestorom. W związku z tym konieczne jest zamontowanie albo szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków. Obecnie najtańszym rozwiązaniem w naszym kraju jest przydomowa oczyszczalnia rozsączająca. Jest to popularna oczyszczalnia z zamontowanym drenażem. Jeśli jednak działa jest za mało, albo panują na niej niesprzyjające warunki wodno-gruntowe, to niemożliwe jest zainstalowanie takiej oczyszczalni. Wtedy trzeba poszukać innych rozwiązań. Są też inne przydomowe oczyszczalnie ścieków z Poznania, które sprawdzą się doskonale na różnych powierzchniach. Są np. oczyszczalnie z filtrem gruntowo-roślinnym. Takie oczyszczalnie potrzebują jednak całkiem sporo miejsca, więc nie każdy klient może sobie na nie pozwolić. Taka oczyszczalnia obsadzana jest celowo trzciną pospolitą. Korzenie trzciny mają za zadanie rozpulchniać piasek. Zadaniem korzeni jest też doprowadzanie powietrza do złoża. Są też działki małe, na których podłoże jest gliniaste, a poziom wód gruntowych dość wysoki.

W takiej sytuacji możliwe jest zbudowanie oczyszczalni ze złożem biologicznym lub komorą osady czynnego. Taka komora nazywana jest też komorą napowietrzania. To właśnie powyżej wymienione rozwiązania stanowią alternatywę dla przydomowych szamb, które wymagają regularnego pozbywania się nieczystości i płacenia za to wcale niemałych pieniędzy. W ofercie różnych przydomowych oczyszczalni ścieków każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.