Przejdź do treści

Wymarzony dom – prace budowlane i wykończeniowe

site-474811_640Harmonogram budowy – przyłącza gazowe i centralne ogrzewanie

Budowa domu to wieloetapowe przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i nakładu środków finansowych. Plan budowy sporządza się z odpowiednim wyprzedzeniem. Najczęściej wykonuje go kierownik budowy, a na podstawie harmonogramu wykonawca przygotowuje kosztorys. Prowadzenie budowy zgodnie z planem pomaga ustrzec się przed niechcianymi opóźnieniami, które nierzadko generują dodatkowe wydatki. Pozwala również wykonywać prace w odpowiedniej kolejności – na przykład lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie wszystkich otworów na przejścia instalacyjne odpowiednio wcześniej, niż później być zmuszonym do skuwania ścian.

Etapy budowy w dużym uproszczeniu dzielą się na czynności związane z osiągnięciem stanu zerowego, stanu surowego otwartego i stanu surowego zamkniętego. Stan zerowy obejmuje między innymi wykonanie prac ziemnych, ułożenie warstwy betonu podkładowego, murowanie ścian fundamentowych oraz wykonanie przejść instalacyjnych. Stan surowy otwarty osiągniemy, jeżeli uporamy się z wymurowaniem wszystkich ścian i kominów, wybetonowaniem schodów żelbetowych, a także z wykonaniem stropów, więźby dachowej i wstępnego pokrycia z papy.

Harmonogram budowy dla stanu surowego zamkniętego zawiera zamontowanie okien i drzwi oraz ułożenie docelowego pokrycia dachu. Obróbki blacharskie i dekarskie prowadzone są często z wykorzystaniem podnośnika osobowego. Jest to standardowe rozwiązanie w przypadku wysokościowych prac montażowych, podobnie jak drabiny aluminiowe, rusztowania elewacyjne i podesty. Kolejnym etapem jest wykonanie odpowiednich instalacji, na które składają się przyłącza gazowe, instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne, grzewcze i teletechniczne. Wysoki komfort użytkowania budynków jest związany ze sprawnym funkcjonowaniem wszystkich elementów. Usługi hydrauliczne obejmują tym samym nie tylko wykonanie standardowej instalacji wod-kan, ale także montaż armatury, wodomierzy czy grzejników.

 

living-room-527646_640Wyposażenie pomieszczeń – deski, suszarki, czajniki

Każde z pomieszczeń będzie wymagało innej aranżacji i wykorzystania odpowiednich materiałów. Popularnym trendem wnętrzarskim stało się wykonywanie poszczególnych akcesoriów z łączonych materiałów. Jeśli chodzi o balustrady, spotykamy modele ze szkła, metalu i drewna. Balustrady szklane są wykonywane najczęściej w obiektach użyteczności publicznej i biurowcach. Charakteryzują się estetycznym wyglądem i nowoczesnym wzornictwem. W budynkach mieszkalnych zazwyczaj stosuje się rozwiązania drewniane. Na balkonach, tarasach i podjazdach wykonuje się balustrady ze stali nierdzewnej. Popularnym dodatkiem instalowanym na zewnątrz budynku są suszarki do bielizny. Mogą one znajdować się również w bezpośrednim pobliżu łazienek albo w specjalnie do tego przeznaczonych suszarniach.

Najbardziej rozpowszechnione są suszarki w formie mobilnych, składanych konstrukcji aluminiowych, ale na rynku znajdziemy także montowane na stałe suszarki ogrodowe czy balkonowe. Ważnym aspektem funkcjonalnych pomieszczeń są systemy przeciwsłoneczne. Do najpopularniejszych należą rolety i żaluzje aluminiowe. Stanowią one połączenie walorów estetycznych i praktycznego zastosowania. Poszczególne akcesoria powinny być utrzymane w podobnym stylu i tonacji kolorystycznej. Jeżeli chcemy uzyskać klasyczny wystrój wnętrz, możemy zdecydować się na drewniane wykończenia i stylizowane zestawy mebli. Przeszklone powierzchnie, oszczędne dodatki i surowe aranżacje to z kolei propozycja dla tych, którzy preferują nowoczesny, industrialny styl.

 


 

 

leather-sofa-186636_640Źródła artykułu:

 


 

 

architecture-166534_640Elementy wyposażenia

Do podstawowych elementów wyposażenia zaliczymy

  • podłogi,
  • skrzydła drzwiowe,
  • balustrady,
  • umeblowanie.

 

Dodaj komentarz