Przejdź do treści

Wyprawka dla dziecka do żłóbka – poradnik

Posłanie dziecka do żłobka to ważny (i trudny) moment zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Wobec tego należy się do niego przygotować zarówno psychicznie jak i organizacyjnie. Co powinna zawierać wyprawka dla dziecka?

Co producent rajstop dziecięcych może zaoferować dzieciom?

rajstopy dziecięceO tym co powinno znaleźć się w żłobkowej wyprawce zazwyczaj informuje rodziców dyrekcja. W zależności od tego jaką placówkę wybraliśmy, te rzeczy mogą się różnić, jednak kilka z nich pozostaje bez zmian. Przede wszystkim nasza pociecha powinna być do żłobka odpowiednio ubrana, a do plecaczka warto zapakować jej rzeczy na przebranie. Skromny zapas ciuszków powinien znajdować się także w szafce malucha. Jak wiadomo dzieci brudzą się podczas jedzenia i zabawy, a temperatura potrafi być zmienna, na takie sytuacje musimy być przygotowani. Każdy producent rajstop oferuje szeroki wachlarz produktów – zarówno rajstopy: grubsze, cieńsze, we wzory, na specjalne okazje czy antypoślizgowe. Podobnie wygląda kwestia wyboru skarpet. Do zabawy boso świetnie sprawdzają się właśnie te antypoślizgowe. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na najwyższą jakość wykonania i materiału – oczywiście najlepszy będzie tutaj polski producent skarpetek i rajstop.

Czego nie gwarantuje żłobek?

żłobekWracając do tematu wyprawki – każdy żłobek ma inne wymagania. Częstym, ale nie standardowym wyposażeniem, w które należy zaopatrzyć dziecko jest pościel. Niekiedy nie jest to nawet pościel dziecięca, a w standardowych rozmiarach. W niektórych żłobkach przyjmuje się, że dzieci sypiają tak, że pościel służy jednocześnie za kołderkę i prześcieradło. Po prostu się ją składa, dlatego nie powinna być za mała. Kolejny już obowiązkowy element to ręcznik. Powinien być opisany imieniem dziecka i nie za duży. Jedzenie w żłobku z kolei nie może się odbyć bez śliniaka. Każdy żłobek – czy to państwowy czy prywatny – określa, czy ma w stosunku do nich jakieś wymagania. Teoretycznie każdy śliniak jest dobry, praktycznie jednak opiekunki same najlepiej wiedzą, które elementy usprawniają im pracę. Dlatego często proszą o kilka śliniaków z ceraty, zaopatrzonych w kieszonkę. To popularny model, dzięki któremu dziecko bardzo się nie ubrudzi i może próbować jeść samodzielnie. Pozostając w temacie posiłków, pamiętajmy o odpowiedniej butelce lub kubku. Dzieci mają w tym wieku różne kaprysy. Najbezpieczniejszy byłby kubek niekapek, jednak nie każdy malec jest na tym samym etapie – jeden pije jeszcze z butelki, a inny już z normalnego kubka. Najlepiej na spodzie podpisać je inicjałami. Żłobek prywatny funkcjonuje zazwyczaj nieco inaczej i często zapewnia wyprawkę plastyczną, której może nie być w tym państwowym. Różnie też wyglądają kwestie żywieniowe – jeden żłobek serwuje posiłki, do innego musimy przygotowywać je sami. Inne rzeczy, które dziecko powinno mieć przy sobie to:

  • przytulanka (może nie najważniejsza pod kątem organizacyjnym, ale z pewnością istotna dla komfortu dziecka),
  • smoczek (oczywiście jeśli dziecko nadal z niego korzysta),
  • kapcie (nie zawsze jest obowiązek zmiany obuwia, a czasem dzieci chodzą boso),
  • kontakt do rodziców (najczęściej widnieje w dokumentach, ale w pierwszych dniach wato, by był pod ręką).

Jakie kosmetyki dla dzieci będą potrzebne w żłobku?

kosmetyki dla dzieciOczywiście w kwestii pielęgnacyjnej podstawą są pampersy – i to bez względu na żłobek. Często praktykuje się składkę wśród rodziców na chusteczki nawilżone, jednak każde dziecko nosi pampersy innej firmy, w innym rozmiarze, więc pieluchy muszą być indywidualne. Niekiedy także zaleca się je podpisać, co ułatwia paniom przebieranie dzieci. Inne kosmetyki dla dzieci, które mogą, ale nie muszą być potrzebne to:

  • pasta i szczoteczka do zębów (według upodobań),
  • krem z filtrem UV (latem),
  • oliwka,
  • pomadka ochronna.

Tekst powstał w oparciu o:


Podsumowanie

Kwestia wyprawki wygląda inaczej w każdym żłobku. Powyższe propozycje są tymi, które mogą się przydać. W kwestiach spornych warto zasięgnąć rady pań opiekunek, które najlepiej rozwieją wszelkie możliwości.