Przejdź do treści

Z czego wykonana jest instalacja odgromowa?

 

Każdy budynek musi być wyposażony w rozwiązania, które zapewnią bezpieczną jego eksploatację. Niektóre elementy i systemy są jednak wdrażane na wyraźną prośbę inwestora i nie są one prawnie wymagane. Szczególne zagrożenie stanowią ekstremalne zjawiska pogodowe, które mogą występować w różnym nasileniu. Należy tutaj wymienić chociażby burze. Są one niezwykle niebezpieczne dla sprzętu elektrycznego podpiętego do instalacji.

Elementy wchodzące w skład instalacji odgromowej

solidne instalacje odgromowe w bielsku białejDodatkowo w skrajnych przypadkach wyładowania mogą powodować pożary, a także stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzkiego. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na montaż rozwiązań mających chronić obiekt przed skutkami wyładowań. Można tutaj wymienić chociażby solidne instalacje odgromowe w bielsku białej, na terenie której funkcjonuje wiele firm zajmujących się montażem takich układów. Składają się one przeważnie z: zwodów pionowych i poziomych, przewodów odprowadzających czy uziomów. Kluczowym zagadnieniem jest dobór poszczególnych elementów oraz ich poprawny montaż w docelowej lokalizacji. Zwody najczęściej wykonywane są z drutu wykonanego ze stali ocynkowanej. Średnica drutu wynosi 8mm. W przypadku, gdy dach jest stromy należy stosować specjalne wsporniki. Jeśli chodzi o przewody odprowadzające to są one wykonywane z tak zwanej taśmy stalowej.

Dodatkowo taśmy powinny być połączone z uziomem przy pomocy tak zwanego zacisku probierczego. Jeśli chodzi o uziom to można wykonać go na dwa sposoby. W pierwszym wykorzystywane jest zbrojenie fundamentu i jest to określane jako tzw. uziom naturalny. Drugi sposób obejmuje wbicie stalowego pręta w ziemię i jest to określane jako uziom sztuczny. Bez względu na wybraną metodę wykonania zabezpieczenia po montażu wszystkich elementów należy przeprowadzić pomiary czy cały układ działa poprawnie.