Przetwórstwo drewna to branża bardzo prężna i wyposażona w doskonały sprzęt. Szczególnie w obecnej chwili gdy całkiem słusznie pojawiła się myśl o oszczędzaniu zasobów drewna potrzebne są maszyny pozwalające na przerabianie i wykorzystywanie każdej dosłownie ściętej gałęzi. Służą do tego rębaki, które są w stanie przerobić na cenny surowiec uważane za odpady gałęzie wraz z odrostami, cienkie pnie drzew i inne zdrewniałe części pozostające po wycince.
Mobilny rębak do drewna
Producenci rębaków oferują różne ich rodzaje gdyż mają wzgląd na różnorodne potrzeby klientów. Jedni odbiorcy preferują rozdrabniacze spalinowe, a inni elektryczne, wszystko zależy od zapotrzebowania właśnie. Oprócz wspomnianych rozdrabniaczy spalinowych i elektrycznych bardzo ciekawą ich formą jest rębak do ciągnika. Jest on napędzany przez wał odbioru mocy tzw. WOM z ciągnika. Istnieją dwie jego formy gdyż urządzenie można podczepić bezpośrednio do ciągnika na trójpunktowym układzie zawieszenia lub może być ciągnięty na własnym układzie kołowym. Wszystkie rębaki ciągnikowe posiadają dość prostą budowę ale rzeczą podstawową jest aby były wykonane z solidnych materiałów gdyż jego praca odbywa się na dużych przeciążeniach. Rębak składa się z blaszanego leja podawczego, mechanizmu tnącego i rury (kanału) wyrzutowej. Uściślając to mechanizm tnący jest zbudowany ze stalowej tarczy, na której osadzone są noże tnące wykonane najczęściej z hartowanej stali narzędziowej. W dobrych rębakach ciągnikowych tuż za lejem podawczym montowane są ruchome wałki wprowadzające napędzane hydraulicznie oraz rura wyrzutowa ma możliwość obrotu o 360 stopni. Rębaki istniejące na rynku różnią się mocami przerobowymi i muszą być ściśle dopasowane do obrotów silnika traktora.
Najważniejszą zaletą rębaków ciągnikowych jest ich mobilność. Urządzenie zamontowane na ciągniku może dotrzeć do miejsca wykonywania prac i stanowi niezależny, samodzielny zespół roboczy. Pozwala to na oszczędności czasu i zmniejszenie kosztów pracy gdyż zrębkowanie wykonywane jest bezpośrednio w terenie. Z przetworzonych na zrębki „odpadów” uzyskuje się bardzo cenny materiał do produkcji opału lub jest on wykorzystywany w branży ogrodniczej.