Przejdź do treści

Zdrowo urodzić, czyli najpierw szkoła rodzenia i zdrowa dieta, a później odchudzanie i fitness

Czas trwania ciąży jest dla każdej przyszłej matki niezwykłym okresem w życiu. Jest to czas oczekiwania, ale także i czas wielki przygotowań. Przygotowań nie tylko na jego przyjęcia dziecka, ale także przygotować do samego porodu. Wiele kobiet decyduje się przed porodem na uczęszczanie do szkoły rodzenia, zapoznanie się z fachową literaturą traktującą o odpowiedniej diecie matki karmiącej. Wszystko to dla zdrowie i bezpieczeństwa swojej przyszłej pociechy.

Okres oczekiwanie – szkoła rodzenia, zdrowa dieta

szkoła rodzeniaOkres oczekiwania na narodziny dziecka miesza się z chwilami szczęścia i przerażenia. Przyszła matka często obawia się porodu, związanego z nim bólu i ewentualnych komplikacji. W poradzeniu sobie z tymi lekami może pomóc uczęszczanie na kurs w szkole rodzenia. Głównym celem takiej szkoły rodzenie jest przygotowanie fizyczne i co ważne psychiczne do przyjęcia dziecka, ale także do wcielenia się w nową rolę. Na zajęciach w trakcie kursy poruszane są zagadnienia:

  • psychologia ciąży
  • ostatnie dni przed porodem
  • przebieg porodu
  • nauka relaksu
  • ćwiczenia relaksacyjne

Tym o czym warto pamiętać, a o czym często się zapomina jest to, że tego typu kursy skierowane są zarówno do przyszłych matek jak i ojców, a uczęszczać można na nie w parach. Pomaga się to obojgu rodziców przygotować do porodu, a także wzmacnia to ich relacji i zwiększa poczucie bliskości. Drugim elementem w trakcie ciąży, który dla kobiety jest bardzo ważny i do którego przywiązuje dużo uwagi jest stosowanie odpowiedniej diety. Odpowiednie odżywianie jest czynnikiem kluczowym, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój płodu oraz pomoże ona utrzymać przyszłej matce dobrą formę i samopoczucie. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza optymalna ilość składników mineralnych oraz energia, a także zapobiega nadmiernemu przyrostowi masy ciała w trakcie ciąży, której obawia się wiele kobiet.

Okres karmienia – dieta dla matki karmiącej

dzieckoMatka karmiąca musi się odpowiednio odżywiać, ponieważ musi mieć na uwadze nie tylko swoje potrzeby, ale także swojego dziecka, a to co sama spożywa przekazuje w mleku swojemu dziecku. Źle dobrana dieta lub niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą znacząco wpłynąć na jakoś pokarmu, a także zmniejszyć jego ilość. Specjalnie skomponowanych diet dla matki karmiącej jest wiele, można jednak wskazać pewne naczelne zasady odżywiania w trakcie laktacji. Posiłki powinny być zbilansowane, unikać należy wszelkiego rodzaju jedzenia śmieciowego a także używek. Dodatkowo należy ze swojej diety wykluczyć wszystkie składniki, które mogą być alergizujące, W pierwszym miesiącu karmienie, należy stosować bardzo lekką dietę i po upływie tego czasu wprowadzać do niej nowe składniki.

Dieta i odchudzanie po ciąży

dietaWszystkie kobiety po ciąży pragną jak najszybciej wrócić do dawnej formy i wyglądu. Jest to możliwie w zdrowy i szybki sposób, jednak trzeba o tym już myśleć w trakcie ciąży, stosując zdrową dietę, dostarczającą odpowiednią ilość energii i mikro i makroelementów, ale przy tym ograniczającą przyrost masy ciała. Pierwsza rzeczą o jakiej warto pamiętać, jest to, że w trakcie racjonalnego żywienia w okresie ciąży przybranych kilogramów nie jest aż tak wiele, więc jeśli kobieta nie przytyje ponad normę, po kilku miesiącach zbędne kilogramy mogą zniknąć samoistnie o ile oczywiście będzie się ona zdrowo odżywiać.
Jeśli jednak w naturalny sposób nie udało się wrócić do poprzedniego rozmiaru, sama dietę można rozpocząć dopiero to zakończeniu karmienia piersią. Na początek dobrze zacząć od drobnych zmian. Zamiast słodyczy owoce, jasne pieczywo zamienić na ciemne, a napoje gazowane na wodę mineralną, do tych zmian należy dołączyć jakąś formę aktywności ruchowej. Jeśli przyrost wagi nie był zbyt duży powinno to pomóc w zgubieniu niechcianych kilogramów. Jeżeli okaże się, że to nie pomogło, wówczas należy się zwrócić do specjalisty, który określi poziom tłuszczu i wody w organizmie oraz tempo przemiany materii i na podstawie tych danych pomoże dobrać odpowiednią dietę, a także jeśli będzie taka potrzeba zaleci uprawianie odpowiedniej aktywności ruchowej. Pod żadnym względem nie poleca się natomiast młodym mamą stosowania spartańskich diet i głodówek. Gwarantują one nie tylko efekt jojo, ale także mogą mieć katastrofalne skutki dla zdrowia kobiety.


 

ćwiczeniaWięcej na:


 

Na koniec

Zdrowy tryb życia, a także zdrowe nawyki żywieniowe maja olbrzymi wpływ na samopoczucie i kondycje kobiety w ciąży i po porodzie. Dlatego każde młoda lub przyszła mama powinna pamiętać, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia pozwolą na długo zachować jej formę i przygotować się na wyzwania jakie stawia przed nią macierzyństwo.

Dodaj komentarz