Przejdź do treści

Znaczenie stosowania komory laminarnej

 

Istnieje wiele procesów, które wymagają specjalnych warunków. Nie udałoby się wyprodukować niektórych leków bez jałowych warunków. Podobnie sprawa wygląda z przeprowadzaniem różnych analiz i badań. Mikroorganizmy unoszące się w powietrzu mogą zaburzyć wyniki analiz. Nic więc dziwnego, iż wiele laboratoriów, aptek i placówek badawczych inwestuje w odpowiedni sprzęt, który pozwala osiągnąć odpowiednie warunki przeprowadzania analizy. 

Zalety korzystania z komory laminarnej

komory laminarneDo jednych z najważniejszych urządzeń stosowanych w takich miejscach jest komora laminarna. Urządzenie to pozwala na stworzenie jałowych warunków pracy. Jest to możliwe dzięki laminarnemu przepływowi powietrza. Zapobiega on odrywaniu się cząsteczek z powierzchni analizowanego materiału. Tym samym można wykonać wiarygodne pomiary. Bardzo duże znaczenie ma także specjalistyczny filtr, który oczyszcza powietrze wprowadzane do wnętrza komory laminarnej. Dzięki niemu pozbawiony ono jest jakichkolwiek zanieczyszczeń. Tym sam nie wpłynie na wyniki analizowanego materiału. Komory laminarne wyposażone są także w wiele przydatnych narzędzi. Można w nich spotkać np. palnik gazowy. Z pewnością przyda się on do odkażania metalowych narzędzi. Na rynku dostępne są różne klasy tych urządzeń. Wiele zależy bowiem od tego z jakimi materiałów biologicznymi się pracuje. Poziom bezpieczeństwa jest dostosowany do ich charakteru.

Trudno wyobrazić sobie rozprowadzanie analiz na materiałach biologicznych bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Podobnie sprawa wygląda z produkcją niektórych leków. Tym sam trzeba koniecznie wyposażyć takie miejsce jak laboratorium lub apteka w komorę laminarną. Jest ona niezbędna przy tworzeniu odpowiednich, jałowych warunków pracy. Tylko takie są akceptowane podczas pracy z materiałem biologicznym.